Web Tasarım – Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur

Web tasarımı işletmenizi öne çıkaracak önemli bir süreçtir. İnternet ortamında dikkat çeken bir web sitesi müşteriyi çekmek için önemli bir matristir.

Finisare Digital Media 09 Ekim 2023 | Pazartesi
  • Paylaşım :

Güncel Web Tasarım

 

Güncel olmak,trendleri takip etmek web tasarım için çok önemlidir. Kullanıcı dostu olmayan, eski, geliştirilmemiş, güncellenmemiş web siteleri ne yazık ki ziyaretçiler tarafından tercih edilmeyen siteler grubunda olup gün geçtikçe gücünü kaybedecektir. Güncel teknolojileri her zaman takip etmek, yeni tasarım trendlerini sürekli incelemek ve yeri geldiğinde bu edinimleri uygulamak gerekmektedir. Güncel tasarım trendlerini incelediğimizde sade,  olabildiğince geniş beyaz alanların kullanıldığı web sayfalarının olduğunu görebiliriz.Sitenizin ayrıca temiz, sade bir şekilde kodlanmış olması gerekli. Bir web sitesi ne kadar düzgün kodlanırsa açılma hızı da bir o kadar yüksek olacaktır. Açılma hızı yüksek olan web siteleri Google tarafından değerli olacak ve seo açısından üst sıralarda indexleme yapacaktır.


 

Görsel Optimizasyonu

 

Siteye eklenecek olan görsellerin muhakkak web formatına uygun, dosya boyutu düşük olmalıdır. Görsellerinin mutlaka alt etiketleri yazılmalı aksi takdirde Google gibi arama motorları görselin ne ile alakalı olduğunu anlamayacaktır. Seo çalışmaları için çok önemli.


 

Mobil Uyumlu Web Tasarım

 

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de responsive tasarımdır. Çünkü internet kullanımının %80’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmekte. Bu yüzden Web sitenizin mobil uyumlu olması çok önemli. Eğer web sitenizi hala mobil uyumlu bir tasarım ile yenilemezseniz kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmeyi zamanla bırakacaktır. Ayrıca responsive olmayan siteler Google tarafından artık indexlenmeyecek yada çok gerilerde sıralanacaktır. Web siteniz daha önce kullanıcıların arama sonuçlarında ilk başlarda yer alırken, web tasarımınız mobil uyumlu değilse, daha geri sıralara düşme ihtimali artık çok yüksek. 

İçerik Konumlandırma

 

Okuma alışkanlığımız sebebi ile herhangi bir şeye bakarken insan gözü ilk olarak sol üst tarafa yönelmektedir. Bu yüzden de site tasarımında en önemli olan unsurları (Sitenizin logosu, Site adı ve/veya Slogan) sol üst taraftan itibaren konumlandırmaya dikkat etmek gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre insan gözü %41 oranında ilk olarak sol üst tarafı görüyor. Diğer noktalara ait veriler ve tam yerleri aşağıdaki gibidir diyebilirim.


 

Sosyal Medya Hesapları Mutlaka Olmalı

 

Sosyal Medyanın gücü çok önemli bir unsurdur. Zamanımızın çoğunu Instagram, Facebook, Twitter gibi en popüler sosyal ağlarda geçirdiğimizi göz önüne alırsak, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar mutlaka sosyal medya hesaplarınızı da incelemek isteyeceklerdir. Bu sebeple muhakkak sitenizin hem “Header” hem de “Footer” alanlarına sosyal medya hesapları eklenmelidir.


 

Web tasarımı işletmenizi öne çıkaracak önemli bir  süreçtir. İnternet ortamında dikkat çeken bir web sitesi müşteriyi çekmek için önemli bir matristir.