Özgün İçerik

Arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından oldukça önemli olan özgün içerik faktöründen bahsetmeye çalışacağım.

Finisare Digital Media 19 Ekim 2023 | Perşembe
  • Paylaşım :

Nedir Bu Özgün İçerik?

 

Özgün içerik tamamen kendimize ait olan herhangi bir yerden alıntılanmamış yazılar dizisidir diyebiliriz. Burada en önemli anahtar kelime kendimize ait olduğu kelimesidir. Özgün içerik oluşturmada en önemli 2 temel sebep arama motorları ve ziyaretçilerdir. 

Örneğin bir telefon inceleme makalesini ele alalım. X kişisi bir telefonun teknik detaylarını, fiziksel detaylarını, fiyat karşılaştırmalarını, otoritesini, iyi yönlerini, zayıf yönlerini inceleyen bir makale yazsın ve sitesinde yayımlasın. Bunları yaparken bizimde yukarıda belirttiğimiz anahtar kelimemize uygun olduğunu düşünelim. Daha sonra bir başka Y kişisi bu makaleyi kopyalayarak kendi sitesinde yayımlasın. İsterse ufak tefek değişiklikler yapmış olsun bu makalenin  kopya olmadığı anlamını kesinlikle taşımaz. Çünkü Google veya diğer arama motorları bu gibi küçük değişiklikleri çok kolay bir şekilde ayırt edebilmektedir. Google'ın en büyük önem verdiği konu, özgün ve kaliteli yazılardır. Çünkü Google'ın tek amacı kullanıcılarına en iyi ve en doğru bilgiyi sunabilmektir. 

 

Biz gelelim Y kişisine... Bu kişi kopya yazısını sitesinde yayına aldıktan sonra yazıyı aldığı kaynaktan asla yukarı çıkamayacaktır. Aslında ziyaretçilerin ulaşamayacağı kadar arka sayfalara düşecektir. Bu da o yazıya hiçbir ziyaretçinin organik olarak ulaşamaması manasına gelmektedir.

 

Google Kopya İçerikleri Neden Üst Sıralarda Göstermez?

 

Yazımın başında 2 temel sebep arama motorları ve ziyaretçiler demiştim. Burada bu durumu ziyaretçiler açısından ele alalım, eminim daha iyi anlayacaksınız.

Yine basit bir örnek vererek Google'ın bu konuda ne kadar haklı olduğunun görelim.

Örneğin; özgün içerik diye arama yaptırıyorsunuz ve bu konuda farklı, özgün fikirler edinmek istiyorsunuz. 3-4 sitenin birinci siteden kopyaladıkları yazılarıyla birlikte onun ardı sıra listelendiklerini varsayalım. İlk sırada çıkan makaleyi okuyorsunuz ve ardından ikinci sırada çıkan; farklı bir anlatım şekline sahip, yeni bilgiler edineceğinizi düşündüğünüz siteyi açıyorsunuz ve ilk sitede çıkan yazıları burada da görüyorsunuz. Bu durum ne kadar can sıkıcı değil mi? 

Önemli bir konuda bir bilgiye ulaşmanız gerekiyor ve her yerde aynı bilgileri görüyorsunuz. Arama motorları bu gibi durumların amaca hizmet edeceğini düşünmediğinden oldukça özgün ve farklı konuları ilk sıralarda çıkarırlar. Tabiki üst sıralarda çıkmanın tek sebebi özgün içerik değildir. Ama en önemli sebeplerindendir.

 

Son Söz

Sitenizin kalitesini düşürmemek, ziyaretçilerin gözünden düşmemek yani en azından aa ben bunu şurada da görmüştüm dedirtmemek için elinizden geldiği kadarıyla kendinize ait içerikler girmeye gayret gösterin. Ayrıca kopya içeriğin emek hırsızlığına girdiğini de unutmayalım.

İllaki farklı sitelerden alıntılar yapmak zorunda kalabilirsiniz. O sitelerin alıntı ve kullanım koşullarını okuyarak alıntı yapmak çok daha etik bir davranış olacaktır.

Şunu düşünebilirsiniz;

Ben bu bilgileri öğrenmeden nasıl yazı yazacağım? Araştırma yapmadan veya fikir edinmeden yazı yazın demiyorum elbette. Bu yazıları olduğu gibi yayınlamayın diyorum. Hiçbir şey bize hazır olarak gelmez; tabiki de farklı yerlerden okuyacağız, anlayacağız, uygulayacağız ve kendi düşüncelerimizi, deneyimlerimi kendi sözcüklerimizle aktaracağız. Bu hem sizi geliştirir hem de daha ilerici bir yaklaşıma sahip olduğunuzu gösterir. Umarım faydalı olur iyi çalışmalar.


 

Arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından oldukça önemli olan özgün içerik faktöründen bahsetmeye çalışacağım.