E-Posta Pazarlamasıyla Satışları Artırmanın 7 Kuralı

Türkiye’de e-ticarete atılan bütün şirketler müşteriyle iletişime geçip yeni ürünler satmak için e-posta pazarlaması kullanıyor.

Finisare Digital Media 27 Eylül 2023 | Çarşamba
  • Paylaşım :

1) Pazarlama maliyeti ile gelirlerinizi doğru hesaplayın

Öncelikle izinli üye sayınız arttıkça (müşteri bilgilerini toplamanıza izin veren müşteriler) müşteri veritabanınız büyür.

  • Bu durumda veritabanı büyüklüğünüz elinizdeki izinli üye sayısıdır.
  • Kullanıcıların e-posta iletilerinize verdiği tepki ise e-posta okunma ve tıklanma oranlarınızdır.

 

Türkiye’de e-postaların yüzde 10’u açılıyor ve yüzde 5’i tıklanıyor.

Bu durumda 100 bin kişilik bir gönderi yaptığınızda 10 bin kişi e-postanızı okuyacak ve 5000 kişi de pazarlama linkini tıklayarak e-ticaret sitenize ulaşacaktır.

 

2) Tıklama gelirlerini nasıl optimize ederim?

Bu oranların altındaysanız;

a)  Veritabanını kontrol edin ve müşteri hakkında doğru bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun, 

b)  Satışlarınızı artırmak için bağlılık programıyla kullanıcı sadakatini artırın,

c)  E-posta gönderi saatlerini doğru zamanlayın ve e-posta konu başlığı ile içeriğini doğru seçin.

 

3) Dönüşüm oranı: Sitenize gelen kaç kişi alışveriş yapıyor?

Dönüşüm oranı sitenizi ziyaret eden ve alışveriş yapan kullanıcıların oranıdır. Bu konuda Türkiye ortalamasının %0,5 ila 0,7 olduğunu görüyoruz. Kısacası yukarıdaki örnekte sitenize gelen 5000 ziyaretçi arasında 25─35 kişi sizden alışveriş ediyor.

 Yüzde 20 kuralı

Bildiğiniz gibi müşterilerinizin yüzde 20’si satış gelirinizin yüzde 80’nini sağlıyor. Ancak e-posta pazarlamasının yatırım getirisini doğru hesaplamak, yani paranızın karşılığını alıp almadığınızı görmek için sattığınız ürünlerin ortalama fiyatını hesaplayabilirsiniz. Örneğin ortalama ürün fiyatınız 100 TL ise yüzde 0,5-0,7’lik bir dönüşüm oranıyla 2500-3500 TL kazanırsınız. Elbette gerçek kârınızı görmek için bundan e-posta pazarlaması maliyeti ile diğer site maliyetlerini düşmeniz gerekir.

 

 

4) Önceden hesaplayın

Kısacası e-posta pazarlaması ile satışlarınızı ne kadar artıracağınızı ve ortalama ne kadar ek gelir elde edeceğinizi önceden hesaplarsanız boşa masraf etmeden kârınızı artırabilirsiniz.

 

5) Dönüşüm oranını nasıl optimize ederim?

Bu oranların altında kalıyorsanız;

 a) Web sitenizde sayfaların hızlı açılmasını sağlayın, 

b) Müşteriye tek tıklama ile alışveriş imkanı verin, 

c)  Sayfaların okunaklı ve anlaşılır olmasına dikkat edin, 

d)  Online ödemelerde müşteriye banka kartı ve Pay Pal gibi ek seçenekler sağlayın, 

e)  Ödemede kredi kartının teknik sebeplerle reddedilmesi gibi sorunları önleyin ve

f)  Mutlaka sitenizde online ödeme güvenliği sağlayan profesyonel yazılımlar kullanın.

 

6) E-posta pazarlamasında otomatik yazılımlar kullanın

E-posta pazarlaması otomasyon yazılımları müşteri davranışlarını, tüketim ve alışveriş alışkanlıklarını otomatik olarak izliyor ve müşteriye buna göre özel e-postalar gönderiyor. Bu tür müşteriye özel kişiselleştirilmiş e-posta iletileri daha çok tıklanıyor ve daha yüksek dönüşüm sağlıyor. Böylece e-posta pazarlaması gelirleri yüzde 50 ila yüzde 80 oranında artıyor.

Muhteşem yedili

Sonuç olarak e-posta gelirlerinizi bu 4 faktörle hesaplarsanız satışlarınızı ve gelirlerinizi artırırsınız: Veritabanı büyüklüğü, e-posta açılma oranı, e-posta tıklama oranı ve dönüşüm oranı.

Potansiyel müşterilerinizle doğru iletişime geçerek sitenizi ziyaret eden ve reklamlarınızı tıklayan kullanıcı sayısını artırmış olacaksınız. Böylece potansiyel müşterilerin tüketici davranışları hakkında doğru bilgi edinerek (veri analizi) izinli pazarlama ile veritabanınızı genişletebilirsiniz. Ardından potansiyel müşterilerle doğru iletişime geçerek onlara doğru e-posta pazarlaması yazılımlarıyla (pazarlama otomasyonu) ulaşırsınız.

 

7) İş ortağını doğru seçin

En önemlisini sona sakladık: Yukarıdaki altı adımla başarıya ulaşmak için e-posta pazarlaması çözüm sağlayıcınızı, veritabanı analiz servis sağlayıcınızı ve kullandığınız tüm otomasyon yazılımlarını doğru seçmeniz gerekiyor. Satış hedeflerinizi gerçekleştirecek doğru kişiler ve markalarla çalışırsanız tüm pazarlama yatırımlarınızı kârlı satışlara dönüştürebilirsiniz.


 

Türkiye’de e-ticarete atılan bütün şirketler müşteriyle iletişime geçip yeni ürünler satmak için e-posta pazarlaması kullanıyor.