‘Dropshipping’ Nedir, Nasıl Yapılır?

Dropshipping’ dünyada kabul gören ve uygulanan bir e ticaret terimidir. Bu sistemin en önemli avantajı sermaye gerektirmiyor olması.

Finisare Digital Media 03 Kasım 2023 | Cuma
  • Paylaşım :

Dropshipping nedir?

 

E-ticaret siteniz ya da herhangi bir pazar yeri sitesindeki hesabınız üzerinden herkes gibi ürünlerinizi listelersiniz. Dropshipping ve normal satış arasındaki tek fark sattığınız ürünlerin sizin stoğunuzda fiilen bulunmamasıdır.

 

Biraz daha açmak gerekirse gider bir toptancıyla anlaşırsınız. Anlaşmanıza göre toptancı firma kendi stoğunda bulunan ürünleri toptan fiyatına perakende olarak size satacağını taahhüt eder. Siz toptancı firmanın kataloğunda bulunan ürünleri, size geliş fiyatlarını ve stokta bulunan miktarı görebilirsiniz. Buna göre istediğiniz ürünü istediğiniz fiyata -toptancı ile aranızdaki sözleşmede aykırı bir ifade yoksa- satışa sunarsınız. Size sipariş düşünce siz de alıcının bilgilerini toptancı firmayla paylaşırsınız. Böylece siz başka birinin stoklarında bulunan bir ürünü, hiç görmeden satmış olursunuz. Aldığınız fiyat ve sattığınız fiyat arasında kalan meblağ da sizin kârınız olur.

 

Küçük bir örnek vermek gerekirse, aranızda dropshipping anlaşması bulunan firmanın kataloğunda ki bir bardak ₺5 olsun. Siz bunu kendi satış platformunuz üzerinden ₺10 olarak satışa sunarsınız. Satılınca müşterinizden aldığınız ₺10’nin 5’ini toptancıya gönderirsiniz. Arada kalan ₺5 de sizin kârınız olur.

 

Tabii çok yüzeysel olarak bahsettik. Kârınızı hesaplarken farklı giderlerinizi de hesaba katmalısınız. E ticaret siteniz, sitenizin yazılımı ya da pazar yeri platformundaki satışlarınız için ne kadar para ödüyorsunuz? Kargo maliyeti ne kadar? Ayrıca hatırlatmakta fayda var. Bu iş için vergi mükellefi olmanız gerekir. Dolayısıyla kârınızın bir kısmını da bu vesilelerle KDV, gelir vergisi, geçici vergi, stopaj adı altında devletle paylaşmanız gerekecek. Bir de tek kişiyseniz ödemeniz gereken bir SGK 4B piriminiz olacak. Yanınızda personel çalıştırıyorsanız onların maaşları, yemek paraları, sigorta pirimlerini de hesaba katmanız gerekir.

 

Dropshipping hizmeti veren firmalar ve şartları

 

Dropshipping sistemi Türkiye’de de birçok uygulayıcısı olan bir sistem. Ama özellikle yurtdışında çok daha popüler bir para kazanma sistemi. Özellikle Amazon, Ebay, vb. internet siteleri üzerinde yapılması biraz daha rahat. Ama maalesef PayPal Türkiye’de kullanılamadığı için Ebay’da satış yapmak biraz daha zor. Amazon’un da diğer sitelere göre daha titiz bir satıcı kabul süreci olsa da en güvenilir ve ciddi site bu.

 

Ürün tedarik edebileceğiniz de bir hayli firma bulunuyor. Bunlar için çeşitli katalog siteleri mevcut. En bilinenleri Salehoo ve WorldWideBrands. Farklı ücretlendirmeleri mevcut. Örneğin Salehoo’nun sanırım $67 yıllık ücreti var.

 

Türkiye’de de çeşitli kategorilerde Dropshipping hizmeti veren firmalar var. Genelde bu firmalar XML altyapısı üzerinden kataloglarını sizinle paylaşıyorlar. Birkaç tıklamayla binlerce ürünü satış yaptığınız platforma ekleyebiliyorsunuz ve fiyat, stok durumu gibi güncellemeleri düzenli olarak alıyorsunuz. Çoğu firma bu hizmet için ücret talep etmiyor. Ancak para karşılığı kataloglarını paylaşan firmalar da var. Bu firmaların da çeşitli ücretlendirme yöntemleri var. Bazıları tek seferlik kurulum ücreti adı altında ₺500 gibi bir para isterken, bazıları yıllık $100 hizmet bedeli de alabiliyorlar. İlk üyelikte ₺2000 kredi yüklemeniz gerektiğini ve siparişlerinizi bu bakiye üzerinden verebileceğinizi söyleyenler de olabiliyor. Seçim size kalmış. Bu tamamen ne satmak istediğinizle ve anlaşmayı düşündüğünüz tedarikçi ile alakalı bir durum. Bence, bir işe girecekseniz içinize sinmeli. Başarıya giden yolda -eğer size maddi ya da manevi getiri sağlayacağına inanıyorsanız- birkaç yüz dolar ya da birkaç yüz liranın pek de bir önemi yok.

 

Dropshipping sisteminin avantajları

 

Dropshipping sisteminin birçok avantajı var. Bunların en önemlisi düşük maliyet. Batmanız durumunda kaybedeceğiniz paranın size büyük zararlar vermeyeceği muhtemel. Çalışan maliyetleri, depo ve stok tutma aşamasındaki maliyetler minimum düzeyde oluyor ve zamandan da tasarrufunuzu maksimuma çıkarıyor. Ürün ve stok yönetimine karışmadığınız için size asıl para kazandıracak konulara -pazarlama, reklam. vs.- eğilebiliyor ve bunlar için daha fazla bütçe ayırabiliyorsunuz.

 

Dropshipping sisteminin dezavantajları

 

Hep avantajlarından bahsedecek değiliz. Dropshipping sisteminin en önemli dezavantajı verdiğiniz hizmetin kalitesini birinci elden kontrol edemiyor olmanız. Tedarikçinize güvenmek zorundasınız. Yaşanabilecek herhangi bir sorunda müşterilerinizin karşısında tek muhatap sizsiniz. Tedarikçinin yaptığı bir hata sizin firmanızın itibarına gölge düşürebilir ya da maddi zarara uğrayabilirsiniz. Bunun için de ince eleyip sık dokumak şart.


 

Dropshipping’ dünyada kabul gören ve uygulanan bir e ticaret terimidir. Bu sistemin en önemli avantajı  sermaye gerektirmiyor olması.