Birkaç Adımda Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bilgisayar; ilk var olduğu zamandan bu yana, en çok yavaşlama sorunları ile karşı karşıya kalmıştır.

Finisare Digital Media 25 Ekim 2023 | Çarşamba
  • Paylaşım :

 

Bilgisayar; ilk var olduğu zamandan bu yana, en çok yavaşlama sorunları ile karşı karşıya kalmıştır. Gerek fiziksel, gerekse yazılımsal sorunlar hız konusuna etki etmektedir. Unutmamak gerekir ki, bu konularda kullanıcılarında hatası mevcuttur. Dilerseniz şimdi bilgisayar performansını artırma yollarını tek tek ele alalım.

 

 

Fiziksel Hız Arttırma


 

Temizlik

 

En ilk olarak, bilgisayar için gerekli olan sistem temizliğidir. Belirli periyotlarla temizliği yapılmayan bilgisayar, zamanla ısıyı içerisine hapseder. Temel olarak görev alan işlemci bu ısıdan etkilendiği için, kendi performansını aşağılara çekecektir. Bu sebeple, düzenli aralıklarla bilgisayar temizliği yapılmalıdır. Temizlik işleminde temel aşamalar; kasa içerisindeki toz, fan tozları ve termal macundur. Termal macun; işlemci soğutucusunun alt tabakası ile işlemci arasında milimetrelik bir alanı kapsar. Bu macun ısı iletimi görevini görmektedir. Bir müddet sonra bu macun katılaşarak görevini göremez hale gelir. Bu durumda eski macun bölgesi temizlenerek, yerine yeni macun enjekte edilmelidir.

 

Kablolama

 

Bilgisayar kasası montajında atlanan en büyük hata, kablolama sistemidir. Açıkta bırakılan donanım kabloları, kasa içerisindeki tozların en büyük barınak merkezidir. Bu sebeple montaj yaparken mümkün olduğunca kablo hatları (kablo gizleme yuvaları) kullanılmalı, açıkta kablo bırakılmamalıdır.

 

Hava Akış Yönü

 

Kasa içerisindeki havanın gidişatı, içerideki ısının dağılımını belirlemektedir. Kasa fanlarının hepsi içeriye soğuk hava üfleyecek şekilde yönlendirilirse, bu kez sıcak hava soğuk hava ile etkileşim haline girecektir. Dolayısıyla buda sistem soğutmasına etki etmeyecektir. Genel olarak bir kasadaki hava akış yönü, ön taraftan kasanın arka tarafına doğru olmaktadır. Dolayısıyla kasanın ön panelindeki fanlar, içeriye ve kasanın en arkasındaki fanlar da dışarıya hava üfleyecek şekilde yönlendirilmelidir. Bilgisayar performansını artırma da hava akış yönü önemli bir etkendir.

 

Kasa Konumlandırması

 

Küçük ve dar alanlarda konumlandırılan kasalar, dışarıdaki havayı rahatça içine çekememekte ve içerideki sıcak havayı da rahatça dışarıya verememektedir. Bilgisayar kasaları mümkün olduğunca açık bir alanda bırakılmalı havanın yetersiz kaldığı durumlarda kasa kapağı çıkartılmalıdır.

 

 

Yetersiz Havalandırma

 

Bilgisayar içerisindeki havanın yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Bu gibi fiziksel sorunların önüne geçmek için kasa içerisine ekstra fan takviyesi yapmak ısı kaynaklı sorunların önüne geçecektir. Seçilen fanların RPM değeri burada kırılma noktasıdır.

 

Yazılımsal Hız Arttırma

 

Başlangıç Yönetme

 

Yazılımsal olarak birkaç müdahale bilgisayar performansını artırma konusunda kullanıcılara yardımcı olacaktır. Bunların en ilki, başlangıç yönetmedir. Bilgisayarın çalıştırılmasından işletim sisteminin açılmasına deyin geçen süre zarfında en etkili materyal, başlangıç programlarıdır. 3.parti yazılımlar kullanılarak gereksiz başlangıç programlarının listeden kaldırılması, performans konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Disk Birleştirme

 

Günümüzde hâlâ mekanik disk kullanımı mevcuttur. Mekanik diskler sektör bazlı çalıştığından dolayı, veriler diske parça parça aktarılmaktadır. Bir veriye ulaşılmak istendiğinde, bütün sektörler dolaşılarak parçalar toplanır ve veri kullanıma açılır. Dolayısıyla belli aralıklarla disk birleştirme yapmak, bilgisayar performansını artırma açısından önemli bir maddedir.

 

Çöp Dosya Temizliği

Bilgisayarda tutulan gereksiz dosyalar, sistem içerisinde bulunduğundan dolayı yer kaplamaktadır. Belli aralıklarla çöp kutusu ve disk içerisini temizlemek hem kullanıcıya alan açacak hem de sistemin yorulma sorununun önüne geçecektir.

 

 

Sanal Bellek Kullanımı

 

Sanal bellek; fiziksel bellek yetersiz kaldığı durumlarda diskin belli bir bölümünün bellek olarak kullanılmasını sağlayan sistemdir. Sistem aşırı yüke maruz kaldığında bu sistem devreye girip, belirlenen alanı bellek olarak kullanmaktadır. Minimum ve maksimum değerleri mevcuttur.

 

Gereksiz Programlar

 

Bilgisayar içerisindeki bazı kullanılmayan programlar, arka planda çalışmayı sürdür. Dolayısıyla bu da ram ve işlemci konusunda performans kaybına yol açar. Bilgisayar performansını artırma amacında bulunan kişiler ilk olarak bu aşamadan başlamalıdır diyebiliriz.

 

Ekstra Yazılım İhtiyaçları

 

Bazı ağır iş durumlarında arka plan servisleri gereğinden fazla tüketim yapmaktadır. En ideal ram tasarrufu için, ram temizleme programları kullanılabilir. Genelde 3.parti yazılımlarda, ekranın sağ üst veya sağ alt köşelerine ufak bir monitör yerleştirilir ve bu ekrandan anlık olarak işlemci, ram, hdd performansı izlenir. Performans düşüşü olduğu durumlarda temizleme komutu gönderilerek ufak çaplı da olsa artış sağlanır.


 

Bilgisayar; ilk var olduğu zamandan bu yana, en çok yavaşlama sorunları ile karşı karşıya kalmıştır.