Storyboard Nedir?

Storyboard, kısaca, bir tasarım araçtır. Bir senaryoyu, öykünün vizyonunu veya bir video projesinin düşüncenin çizim olarak ifade edilmesini sağlar.

Finisare Digital Media 14 Nisan 2024 | Pazar
  • Paylaşım :

Storyboard, kısaca, bir tasarım araçtır. Bir senaryoyu, öykünün vizyonunu veya bir video projesinin düşüncenin çizim olarak ifade edilmesini sağlar. Genellikle, bir storyboard, çizimler, metinler veya özel simgeler kullanılarak yapılan, bir hikayenin anlatımı için tasarlanmış bir çizim olabilir. Storyboard, tasarıma veya senaryoya uygun olmayan bir görüntüyü izleyicilere sunmak istemeyen tasarımcılar için çok önemlidir. İster tasarım isterseniz senaryo olsun, birey ya da ekip olarak, çalışmak için ihtiyacınız olan her şey önceden planlanır. 


Çoğu zaman, storyboard, bir filmin çekim planlaması olarak kullanılır. Bir filmin veya TV programının her sahnesinin anlatımının ne şekilde gösterilmesi gerektiğinin ayrıntılı bir şekilde planlanmasını sağlar. Sahnelerin konumu, saat, görüntüler, çerçeve, açılar, kamera hareketleri ve çekim yerleri dahil olmak üzere, tüm detaylar belirlenir. Bir storyboard, her sahneyi gösteren karellere ayrılır ve her kare düzenlenir, değiştirilir veya tamamen çıkarılır. Bu, tasarımcının filmin ne tarz bir hava kazanacağını anlamasına ve tüm sahnelerin nasıl çekilebileceğini planlamasına yardımcı olur. 


Tasarım ve senaryo yaratımında, storyboard kullanmak çok önemlidir. Özellikle, hikayeler ve filmler gibi uzun öyküleri anlatmaya çalışırken, bir storyboard kullanmak, fikirleri düzenlemek, boşlukları doldurmak ve her şeyi birlikte tutmak için çok yararlı olabilir. Birden fazla insanın projeye katkıda bulunmasını başarıyla sağlayacak önceden planlanmış bir framework için, bir storyboard çok etkili olabilir.

Storyboard, kısaca, bir tasarım araçtır. Bir senaryoyu, öykünün vizyonunu veya bir video projesinin düşüncenin çizim olarak ifade edilmesini sağlar.