Seo için faydalı WordPress Eklentileri

Dünya üzerindeki web sitelerin %50 sinden fazlası WordPress altyapısını kullanmaktadır. Bu rakam büyük bir kitleyi oluşturuyor.

Finisare Digital Media 31 Ekim 2023 | Salı
  • Paylaşım :

Dünya üzerindeki web sitelerin %50 sinden fazlası WordPress altyapısını kullanmaktadır. Bu rakam büyük bir kitleyi oluşturuyor. WordPress seo bakımından eklentileri sayesinde kolayca yönetilebilir bir sistemdir.


1- Yoast Seo

WordPress’te en çok kullanılan 2 seo eklentisinden birincisi olan Yoast seo uygulamasının Ücretli ve ücretsiz sürümleri vardır. Seo konusundaki çoğu şeyi otomatik olarak yapmaktadır.
 

2- All in One Seo Pack

En çok kullanılan seo eklentilerinden birisi olan Yoast’in en büyük rakibi olan All in one seo pack büyük bir kitleye hitap etmektedir. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan bu eklenti sizi yormadan bir sefer ayarlarını yaptıktan sonra her şeyi otomatik halletmektedir.


3-XML Sitemap & Google News Feeds

WordPress sitenizde Rss feed ve Site haritası oluşturmanıza yardımcı olacak kullanımı gayet basit bir eklentidir. Oluşturduğunuz site haritası sayesinde sitenizi google’a indexletmeniz kolaylaşacaktır.


4- All In One Schema.org Rich Snippets

Rich snippet Google aramalarında makalelerinizin değerlerini gösteren yıldızların çıkmasını sağlar. Bu sayede daha fazla hit alabilir ve arama motorlarının sitenizde daha etkin dolaşmasını sağlayabilirsiniz.


5- SEO Friendly Images

Web site sahipleri sitelerine resim eklerken çoğunlukla alt etiket ve resim adını yazmayı unuturlar. Bu eklenti sayesinde otomatik alt etiket ve resim ismi girmenize gerek kalmayacak.Siz sade fotoğrafı yüklemeden önce adını konunuz ile alakalı yapın gerisini eklenti fotoğrafın adına göre otomatik olarak oluşturacaktır.

 

6- Wp Super Cache

Arama motorları sizi sıralamaya alırken web sitenizin hızını da kontrol etmektedir. Seo açısından büyük katkı sağlayan cache özelliğini bu eklenti sayesinde kolayca yapabilirsiniz.

 

7-W3 Total Cache

Wp Super Cache ile aynı işlevi görüp daha çok işlevselliği olan bir diğer cache eklentisidir. Ücretli ve ücretsiz sürümü mevcuttur.

 

8- SEO Smart Links

Seo açısından büyük önem taşıyan sayfa içi seo’nun bir parçası olan site içi linkleme olayını tek başına siteyi tarayarak yöneten güzel bir eklenti. Siz içeriğinizi yazıyorsunuz içeriğinizi tarayıp içinde web sayfanızda olan kelimeyi bulduğunda otomatik link bağlantısı yapmaktadır.


 

9- Broken Link Checker (Kırık Link Bildiricisi)

Web sitemizde bazı sayfaları sildiğimizde sayfa linki çalışmadığı için diğer sayfalarda link ataması yaptıysak linkler kırık oluyor ve kullanıcılar 404 hatası alacağı bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu işlem bizim hit kaybımıza neden olmaktadır. Bunu otomatik olarak siteyi tarayıp bize raporlayan eklenti Kırık link bildiricisidir.

 


10- Simple 301 Redirects (Sayfa Yönlendirme)

Arama motorları ve özellikle Google kırık 404 hatası veren linkleri sevmemektedir. Sevmediği gibi sürekli 404 hatası veren web sitelerini cezalandırarak sıralamadan düşürmektedir. Simple 301 Redirects 404 hatası sayfalarını otomatik olarak sizin belirlediğiniz linke yönlendirir. Bu işlemi 404.php dosyasını düzenleyerek de yapabilirsiniz.


 

11- WP Smush.it (Resim optimizasyonu)

Google’nin site hızına önem verdiğini daha önce söylemiştik. Resimlerin boyutlarını küçülterek sitenizin hızını kolayca artırabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz sürümü mevcuttur.

 

12- EWWW Image Optimize

Wp Smush.it’e alternatif olarak kullanabileceğiniz resim sıkıştırma eklentisidir. Aynı işlevi gören iki eklenti arasında hiçbir fark yoktur.


Seo için bu eklentileri kullanarak daha kolay index alabilir ve seo değerinizi yükseltebilirsiniz.

Dünya üzerindeki web sitelerin %50 sinden fazlası WordPress altyapısını kullanmaktadır. Bu rakam büyük bir kitleyi oluşturuyor.