Popüler İşletim Sistemleri

Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler, akıllı gözlükler veya diğer -laptop olmayan kişisel mobil bilgi işlem cihazları için bir işletim sistemi.

Finisare Digital Media 14 Kasım 2023 | Salı
  • Paylaşım :

Mobil İşletim Sistemleri :

 

Android :

Amerikan merkezli dev teknoloji şirketi olan Google’ın 2009 yılında tanıttığı ve hala günümüzde büyük bir kitleye sahip olan işletim sistemi android listemizin en başında yer almaktadır. Mobil platformda ki ezici üstünlüğü o kadar fazla ki 2010’dan bu yana üretilen mobil cihazların %80’i android işletim sistemini kullanmakta.

 

 

 

İos (IPhone OS) :

Diğer adı ile iPhone OS hala günümüzde kullanılmakta gündeme ürünlerinin fiyatları ile gelen Apple ‘ait bir işletim sistemidir. İlk olarak 2007 yılında iPhone 1 ile tanıtılan ios günümüzde iPhone 11 ile hala kullanılmaktadır. Google kadar büyük bir işletim sistemi olmasa da günümüzde ciddi bir kesim hala ios tercih etmekte.

 

 

 

Java Mobile :

Kimsenin adını duymadığı bu işletim sistemi 2013’e kadar oldukça popüleri birçok dev şirket bu işletim sistemine güzel bir kılıf giydirecek piyasaya sunmaktadır. Java alt yapısı ile çalışan bu işletim sistemi Samsung, Nokia, Huawei gibi hala günümüzde büyük şirketler olanlar tarafından kullanılmıştı.

 

 

 

Arkadaşlar bugün sizlere gelmiş geçmiş en popüler işletim sistemleri olan iki tane işletim sisteminden bahsettim, bazıları hala kullanılsa bazıları kullanılmamaktadır Java Mobile işletim sistemi o zamanların en iyisi iken onu tahtın an eden Android ve ios şu anki dünyanın en iyileri ileride ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz bakalım daha hangi işletim sistemleri çıkacak, o zamana kadar kendinize iyi bakın.


 

Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler, akıllı gözlükler veya diğer -laptop olmayan kişisel mobil bilgi işlem cihazları için bir işletim sistemi.