Play Store’da Uygulama Yapmak

Android cihazların ünlü sanal uygulama marketi Play Store’da kendi geliştirdiğimiz uygulamayı nasıl yayınlarız bugün hep beraber yanıt arayacağız…

Finisare Digital Media 15 Nisan 2024 | Pazartesi
  • Paylaşım :


 

Arkadaşlar bildiğimiz gibi android günümüzün kuşkusuz en popüler mobil işletim sistemi, bu işletim sistemine kendi sanal marketi olan Play Store’dan birçok oyun ve uygulama rahatlıkla indirebiliyorsunuz, aslında bugün sizlere anlatmak istediğim konuyu kısaca bir başlık geçeyim. Yeni veya yeni başlamış birçok uygulama ve oyun geliştiricisi mevcut bunlar geliştirdikleri oyun ve uygulamaları yayınlamak yani kitlelere sunmak istiyor ama nasıl yapacaklarını bilmiyorlar, bizlerde bunu nasıl yapabilirler yani dünyanın en büyük sanal marketi e uygulamalarını nasıl koyabilirler ondan kısaca bahsedeceğiz, hadi gelin lafı fazla uzatmadan konuya geçelim. 

Yukarıda da bahsettiğim gibi Play Store dünyanın en büyük sanal marketi olma ünvanını elinde tutuyor İçerisinde bulunan uygulamaların toplam sayısı 1 milyarın üzerinde ve her biri farklı, hatta geçtiğimiz aylarda hatta bugün bile bazı haberler dolaşmaktan bu haberler neler derseniz hemen açıklayayım arkadaşlar bu haberler şöyle “Play Store üzerinde birçok virüslü uygulama tespit edildi” gibi haberler dolanmakta açıkçası bunlar doğru çünkü Google da bunları basınla paylaştı, yani bu kadar büyük olunca kötü amaçlı uygulamalarda kol gezmekte. 

Şimdi gelelim biz konumuza, dediğim gibi günümüzde birçok oyun ve uygulama yapımcısı mevcut bu oyun ve uygulama yapımcılarının %70’ini bağımsız geliştiriciler oluştururken %30’unu profesyonel ekipler ve şirketler oluşturmakta, mesela siz şimdi oyununuzu veya Uygulamanızı oluşturdunuz ve yayınlamak için hazır hale getirdiniz şimdi altta bulunan rehberimiz ve bilgilendirici tavsiyelerimize dikkat kesilmenizi rica ediyorum.

 

Play Store’da Uygulama Yayınlama Rehberi: 

Adım bir diye başlamak istiyorum işi en alt kısımdan alacağım şimdi yapacağımız şey uygulamamız apk olarak çıktısını almak, çıktı kullandığınız program üzerinden almalısınız.

Şimdi biz çıktınız aldığımıza göre yayınlanmadan önce yapmamız gereken küçük şeyleri yapalım, uygulamamızın yaklaşık 3 veya 4 tane değişik ekran görüntülerini almalıyız.


 

Arkadaşlar Uygulamanızı Play Store veya başka sanal marketlerde yayınlanmadan önce iyi bir ikon bulun çünkü insanlar sanal markette gezerken uygulamanın detaylarını görmüyor ee peki… neyden etkilenecekler tabi ki ikondan ikonunuz uygulamanın içeriği ile bağlantılı olsun ayrıca renkli olsun. 

Şimdi arkadaşlar uygulamamızın apk’sını çıkarttık ayriyeten 3-4 ekran fotoğrafı ve birde güzel bir ikon şimdi sıra geldi yayınlamak için Google Play Console hesabı açmaya, siz şimdi Google’ın resmi play console sitesine girdiniz ve orada adım adım doldurmanız gereken bilgileri doldurdunuz sıra geldi ödeme kısmına, şimdi bazı arkadaşlarımız Bu adımda ödeme var mı yok mu bilmemekte ben hemen söyleyeyim arkadaşlar play console hesabı açmak için tek seferliğe mahsus 25$ ödemeli siniz ödemezseniz hesabınız açılmaz, biz geri dönelim arkadaşlar dediğim gibi ödeme kısmında hallettiğimize göre hesabımız açıldı şimdi gelin diğer adıma geçelim. 

Bu adımda uygulamamızın açıklama kısmını yapacağız, açıklama nedir diyenler için hemen cevaplayayım arkadaşlar açıklama kısmı Uygulamanızın özellikleri bu uygulamanın ne işe yaradığını biraz daha etkileyici bir biçimde anlatıldığı kısımdır size burada vereceğim tavsiye arkadaşlar açıklama kısmında etkileyici kelimeler seçin. Arkadaşlar bu son maddemizdi.

 


 

Arkadaşlar yukarıda kendi yaptığınız bir uygulamaya nasıl Play Store’ da yayınlaya bilirsiniz ondan bahsettik umarız beğenmişsinizdir.


 

Android cihazların ünlü sanal uygulama marketi Play Store’da kendi geliştirdiğimiz uygulamayı nasıl yayınlarız bugün hep beraber yanıt arayacağız…