Mobil uyumluluk kontrolü nasıl yapılır?

Mobil uyumluluk kontrolü yaparak web sitenizin masaüstü kadar mobilde de kullanıcı deneyimi sahibi olup olmadığını test edebilirsiniz.

Finisare Digital Media 11 Kasım 2023 | Cumartesi
  • Paylaşım :

Mobil uyumluluk kontrolü

 

Mobil uyumluluk kontrolü yaparak web sitenizin masaüstü kadar mobilde de kullanıcı deneyimi sahibi olup olmadığını test edebilirsiniz.

 

Gelişen teknolojiyle birlikte insanların %65 i mobil kullanarak web sitesine ulaşmaktadır. Mobil ziyaretçi oranı masaüstü ziyaretçi oranının üstüne çıkmaktadır. Özellikle haber ve güncel makaleler yayınlayan sitelerde bu oranlar %75 e kadar çıkmaktadır. Web sitenizin mobil uyumlu olmaması kullanıcıları canından bezdirebilir, sitede geçirdiği vakit düşerek tekrar girme olasılığını hepten kaybetmiş olur.

 

Mobil Uyumluluk Kontrolü için birkaç test yapmamız gerekiyor.

 

Mobil Uyumluluk Testi linkine tıklayarak web sitesine giriş sağlıyoruz. Karşımıza gelen ekrana http:// protokolü yada https:// protokolü ile başlayan web adresimizi yazıyoruz.

 

Testi Çalıştır butonuna bastıktan sonra kısa bir süre google botunun web sitemizi taramasını bekliyoruz. Daha sonrasında sonuçlar önümüze dökülüyor.

 

Burdan kontrolü sağladıktan sonra web sitenin neresinde acaba ne hata var diye düşünebilirsiniz. Hemen bunun cevabını öğrenmek için Search Console Mobil Uyumluluk Testi kısmına giriş yapıyoruz ve mülk bölümünden web sitemizi seçiyoruz.

 

Search Console giriş sağlayıp mülk seçimi yaptıktan sonra Sol menüden Arama Trafiği sekmesinin altındaki Mobil Kullanılabilirlik ekranını açıyoruz.

 

Üzerine tıkladığınızda hangi sayfada hata aldığınızı görebilirsiniz.

 

Bu ekrandan hatalarınızı sayfa, şekil bazlı tüm detayıyla öğrenebilir düzeltmeler sağlayabilirsiniz. Unutmayın web sitesinde ki en ufak ayrıntıya kullanıcılarınız takılabilir. Bu yüzden ziyaretçi kaybetmek kimse istemez.

 

Yükleyeceğiniz görsellerde sayfa genişliğinden büyük olmasın görsel yüklerden baştan savma işler yapmak her zaman size zarar verecektir. Yazı içi ve thumbnail görseller için bir boyut belirlemek ve bu şablonlar üzerinde resimleri kaydedip web sitesine yüklemek her zaman için size artı katacaktır.

 

Sadece düzeltmeler yetmez web sitemize mobil kullanıcıların ne hızla bağlandığını görüntüleyebilmek adına Google yine bize yardımcı olmuştur. Webmasterlar için büyük kolaylık sağlayan bu sistem ile web sitenizin mobil sürümüne ait hızı ölçebilir, düzeltmeler için önerileri alabilirsiniz.

 

Mobil Uyumluluk Hız Testi web sitesine giriş sağlayıp linkimizi giriyoruz. Daha sonra karşımıza hız ve hatalarımız geliyor. Bu hataları göz önüne alarak düzeltmeler yapıp web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

 

Web sitenizin mobil uyumluluk testini tamamlamış bulunmaktasınız. Umarım iyi sonuçlar almışsınızdır.


 

Mobil uyumluluk kontrolü yaparak web sitenizin masaüstü kadar mobilde de kullanıcı deneyimi sahibi olup olmadığını test edebilirsiniz.