Flash Oyun Nedir ?

Flash Programı ile tasarlanabilen oyun türü olan Flash Oyun ismini de yine tasarlandığı Flash Programından almaktadır.

Finisare Digital Media 14 Kasım 2023 | Salı
  • Paylaşım :

 

Flash Oyun Nedir ? Flash Oyun Adobe Firmasının kodlamış olduğu Adobe Flash Programı ile geliştirilen bir oyun türüdür. Kısaca Flash Oyun fotoğraflar üzerinde belirli noktalara gizli veya açık (görünür) şekilde butonların eklenmesi ve fotoğrafların hareket ettirilmesiyle oluşturulan bir oyun türüdür.

 

Flash Oyunlar Nasıl Oynanır ? – Flash Oyun Nedir? 

 

Flash Oyunlar oyun dünyasında oldukça rağbet görmekte olan oyunlar grubundandır. Flash Programı ile tasarlanabilen oyun türü olan Flash Oyun ismini de yine tasarlandığı Flash Programından almaktadır. Genellikle 5 – 15 yaş aralığına hitap eden Flash Oyunlar hitap ettiği çocuk grubunun hem zeka gelişimini, hem el becerilerini, hem de düşünme becerileri ile ileri düşünme yeteneklerini etkilemektedir. Sürekli bilgisayar başında Flash Oyun oynarken gördüğümüz çocuklar özellikle okul dönemleri dışında ve yaz tatillerinde bu oyunlara daha çok yönelmektedir. Hele ki yaz aylarında ülkemizdeki sıcaklık derecelerinin yükseldiği zamanlarda oldukça rağbet gören flash oyunlar çocukların gözdesi ve eğlence merkezidir.

 

Flash oyunlar tasarımları itibariyle daha çok küçük yaştaki çocukların bile renk ve ok yönlendirmeleri ile rahatlıkla açıp oynayabilecekleri oyunlar haline gelmesi nedeniyle bu yaştaki küçük yaştaki çocuklarda ilgi odağı olması da kaçınılmaz duruma gelmiştir.

 

Flash Oyunlar Nasıl Çalışır ?

 

Herhangi bir sıradan oyun sitesinde bile binlerde oyunu kullanıcıya sunan web sitelerinde bulunan flash oyunlar genellikle swf dosya sistemi ile kodlanmaktadır. Swf dosya yapısının sağladığı bir takım kolaylıklar sayesinde de oyunlar bilgisayarımıza çok basit ve rahat bir şekilde yüklenebilmekte olup, çok kolayca da oynanabilmektedir.

 

Flash oyun nedir sorusuna cevap verdikten sonra bu oyunların nasıl bir mantıkta ilerlediğine değinmemiz lazım. Oyunların temelleri mantık temellerine dayanmaktadır. Oyunların genel özelliği gereği ilk başlangıçta kolay olarak başlayan oyunlar, zamanla ve level ilerlemesinde gittikçe zorlaşmakta olduğu da neredeyse tüm kullanıcılar tarafından bilinmektedir. Hayatımızda gelişen teknolojinin sağladığı özellik ile flash oyunlarda ki görüntü kalitesi belirgin seviyede artmış olup, kullanıcılara daha net görüntüler sunmaktadır.

 

Tasarımı oldukça zor olan bu oyun türünün oynaması ise bebek yaştaki kullanıcıların bile oynayabileceği kadar kolaydır. İçerisinde fazlaca görsel bulunmayan oyunlarda ilk başlarda kullanıcıdan tamamlaması istenilen görevler oldukça basit ve sonuca ulaşmak kolaydır. İlerleyen oyun aşamasında ise tam aksine tamamlanması istenen görevler zorlaşmakta ve sonuca ulaşmak biraz daha güçleşmektedir.

 

 

Son olarak flash oyunlar; oyun içerisinde bulunan üç boyutlu nesnelerin birbirleriyle olan etkileşimini düzenlenmesi suretiyle ortaya çıkmaktadır. 3D görüntülü nesnelere ait ses ve fiziksel işlevler ile belirli şekilde sıralanmış olayların sıralı şekilde gerçekleşmesiyle flash oyunlar gerçekleşmektedir. Oyunun tüm bu olaylarının sırasıyla, sıralı ve zaman entegrasyonlu olarak çalıştırılması ise oyun motoruna bağlıdır. Uygun bir oyun motoru ile flash oyunların hangi saniyeye veya hangi tuşa tıklandığında neler yapılması gerektiği dizayn edilebilmekte ve sisteme bu şekilde tanımlanabilmektedir. Bu şekilde de daha kaliteli, eğlenceli ve oynanabilir bir oyun ortaya çıkmış olacaktır.


 

 Flash Programı ile tasarlanabilen oyun türü olan Flash Oyun ismini de yine tasarlandığı Flash Programından almaktadır.