Blog Yazmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Ben bu yazımda sizlere daha iyi blog yazmak için en önemli ipuçlarını vereceğim. İşinize oldukça yarayacağını düşündüğüm bu tavsiyeleri gözardı etmemenizi umuyorum.

Finisare Digital Media 03 Ekim 2023 | Salı
  • Paylaşım :

 

Yazım Neye Hizmet Edecek

Yazacağınız yazı neye hizmet edecek? İnsanlara faydalı olabilecek mi? Yazılarınızda geri dönüşüm alabilecek misiniz? İnsanlar yazdığınız yazılardan ilham alıp uygulayacaklar mı? Bunun gibi ve daha farklı sorulara olumlu cevap alıyorsanız yazınızın kalitesinden şüphe etmenize gerek yok.

 

Konuyu Belirleyin

İlk iş olarak tabikide konunuzu belirlemeniz gerekiyor. Ne hakkında yazacaksınız? Bilgisayarı açıp alelade sıradan bir yazı yazmak istemezsiniz herhalde. Konunuzu, ana hatlarını, alt başlıklarını, vermek istediğiniz bilgileri iyice tespit edin ve not alın.

Yeri geldiğinde sık sık vurguluyorum; hakim olduğunuz yada en sevdiğiniz konularda yazılar yazarsanız daha iyi sonuçlar elde ederseniz diye. Küçük bir not defteriniz olsun, aklınıza gelen yada ilerde yazmak istediğiniz konuları küçük küçük not alın. Konu seçimi sektörden sektöre değişen bir durum ama kişisel blog yazarlığında istediğimiz konuları yazmamızda bir kısıt olamaz, bunun için rahat olabilirsiniz.  

 

Araştırma Yapın

Her ne kadar hakim olduğunuz bir konuda yazı yazıyor olsanızda araştırma yaparak yazınıza daha fazla değer katabilirsiniz. Ben herhangi bir konu hakkında yazı yazarken önemli olupta atladığım bir şey var mı diye yada bildiğim şeyleri teyit etmek için mutlaka küçükte olsa araştırma yaparım. Yazdığım konuda çok hakimiyetim yoksa dergileri, kitapları, haberleri inceler ve kendime göre notlar alırım. Böylelikle yazım süreci daha hızlanır ve yazmaktan sıkılmam.

Bunların yanı sıra yabancı veya yerli blogları takip edebilir, yeni fikirler edinebilirsiniz.

 

Uygun Koşulları Oluşturun

Yazınızı yazmak için en uygun koşulları oluşturun. İhtiyaç duyacak bütün gereçleri temin edin. Sadece yazınıza odaklanabileceğiniz bir ortamda daha konsantre bir şekilde yazmak çok daha verimli olabilir. Ben herhangi bir yerde; okul kantininde, odamda, cafede yazı yazabilirim. Tabiki en iyisi sessiz bir ortamda yazmak. Bu da size kalmış bir şey:)

 

Yazınızın Ana Hatlarını Oluşturun

İlk başta içeriğinizin bir şablonunu oluşturun. Daha sonra tüm bölümleri bitirip, istediğiniz yerlerde eklemeler veya çıkarmalar yapabilirsiniz. Şablon belirlemek size zaman açısından oldukça avantaj sağlayacaktır.

 

Yazılarınızı Bölümlere Ayırın

Yazılarınızı bölümlere ayırmak; yazıların okunması açısından çok kolaylık sağlar. Şöyle ki;

Yazıyı okuyan kişi bölümler arasında nefes alır. Böylece çok uzun bir makalede, sıkılmaz ve hemen siteden çıkmaz. Buda yazının tamamının okunmasını ayrıca sitede geçirilen sürenin artmasını sağlar. Ayrıca yazar açısından yazmak çok daha kolaylaşır.

 

Ziyaretçi Odaklı Yazın

Ürettiğiniz içerikleri, ziyaretçileri göz önünde bulundurarak yazın. Sadece anahtar kelimelere odaklanmış arama motorları için yazılan yazılar hem ziyaretçileri rahatsız eder hem de Google'ı. Google artık sadece anahtar kelimelere odaklanmış, yazı değeri bulunmayan siteleri kolayca tespit edebilmektedir. Zaten içerikleriniz ziyaretçi odaklı olursa Google gözünde de otomatik olarak yükselmiş oluyorsunuz. Çünkü Google'ın tek amacı en iyi hizmet veren siteleri bulmaktır.

 

İletişim Biçiminiz

Daha çok kişisel blog üzerine yazılar yazdığımız için hep bunun üzerinden örnekler veriyorum. Ama siz bunu genel olarak düşünebilirsiniz.

Burada yazdığımız yazılar kimi zaman bizim duygu, düşüncelerimizi yansıtıyor. Tabiki en özgür olacağımız yer burası olmalı. Sonuçta burası resmi bir kuruluşun blog sayfası değil. Ama yazdığımız yazıların konusuyla ilgili olarak iletişim biçimimize dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin bu tip bir makalede resmi bir dil kullanmak gerekirken, arkadaşlarınızla yaptığınız bir etkinliği anlatırken çok samimi bir dil kullanabilirsiniz. Samimi yazılar ile kullanıcılarla birebir iletişim kurduğunuz için daha içten gelir. Bu da sizin takip edilme ihtimalinizi oldukça artırır.

 

SEO Uyumlu Yazın

Önceleri kaliteli backlink alan siteler en tepeye otururdu ancak Google yaptığı güncellemeler sayesinde backlink kadar içerik kalitesine de önem vermeye başladı. Başlıklar, meta tagları, h1, h2 etiketleri, resimler, anahtar kelimeler, anahtar kelimeler verilen bağlantılar, kelimelerin; renkli, kalın, altı çizili yazılması vs.

Bunlara uygun bir şekilde makalenizi hazırlamanız, içeriğinizin kalitesini üst seviyeye çıkaracaktır.

 

Gözden Geçirin

Makaleyi yazdıktan sonra, yazdıklarınızı okuyun. Düşük olan cümleleri düzeltin, noktalama işaretlerine dikkat edin, eklemek yada çıkarmak istediğiniz yerleri düzenleyin.

 

 

Yazınıza Uygun Başlık Belirleyin

Aslında en can alıcı noktalardan birisi başlık seçimidir. Arama sonuçlarında ilgi çekici başlıklar, aranan bilginin sizin sitenizde olabileceği hissini uyandırabilir ve organik olarak ziyaretçiler kazanabilirsiniz. Ayrıca sitenizi gezen ziyaretçilerin ilginç gördüğü başlıklara tıklama ihtimalleri oldukça yüksektir. Başlık seçiminde en fazla aranan kelimeleri kullanmanız aramalarda üst sıralarda çıkmanızı ve daha fazla ziyaretçiye ulaşmanızı sağlar. Bunun için Google servislerinden olan keyword planner'ı kullanabilirsiniz. Burada hangi kelime veya sözcük öbeklerinin ne kadar arandığını tespit ederek ona göre bir başlık belirleyebilirsiniz.

Başlık seçerken çok kısa ve öz olmasına dikkat edin. Bu SEO açısından oldukça önemlidir. Ayrca kullanacağınız başlıklarda bağlaçları kullanmamanızı tavsiye ederim.

 

Yazılarınıza Etiket Ekleyin

Yazdığınız yazılar çok farklı sözcüklerle aranıyor olabilir. Ee haliyle bunların hepsini başlıkta kullanamazsınız. Diğer şekillerde aranan sözcükleri tespit ederek bunları etiket olarak ekleyebilir ve yazınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Görsel/Görseller Ekleyin

Yazı içerisinde görsel kullanmak arama motorları tarafından dikkat edilen önemli bir özelliktir. Resim kullanarak index sayınızı artırabilir, Google görsel aramalarından ziyaretçi kazanabilir, yazınızın değerini artırabilirsiniz. Arama motorları sayfayı ziyaret ettiğinde yazı içerisinde resim bulunup bulunmadığına bakar. Resim varsa; resmin genişlik - yükseklik değerlerine, alt etiketinin olup olmadığına ve resmin özgünlüğüne dikkat eder. Ayrıca resim içerisinde kullanılan görseller yazının daha rahat okunmasını sağlar.


 

Ben bu yazımda sizlere daha iyi blog yazmak için en önemli ipuçlarını vereceğim. İşinize oldukça yarayacağını düşündüğüm bu tavsiyeleri gözardı etmemenizi umuyorum.