Assembly Dili

Assembly dili nerelerde kullanılır ? - Assembly nasıl çalışır ? - Assembly dilinin çalışma mantığı nedir? Assembly ne işe yarar ?

Finisare Digital Media 03 Kasım 2023 | Cuma
  • Paylaşım :

Assembly

Assembly diğer dillere nazaran öğrenilmesi geliştirmesi zor bir dil olarak kabul edilir. Eğer yazılım alanında sıfırdan bir başlangıç yapacak iseniz assembly sizi zorlayacaktır. Öncesinde bilginizi olması, temel bir seviyede farklı bir dil üzerine çalışması olmanız gerekir.

 

Assembly dilinin bu zorluklara rağmen birçok avantajı vardır. Daha kısa kodlar ile herhangi bir mantık – algoritma hatası yok ise diğer dillere göre fazlasıyla hızlı çalışır. İşlemci üzerinde yetkinizi arttırır, farklı kütüphane ve kombinasyonları ile size kod yazarken özgürlüğü hissettirir. Düşük byte kullanımı sayesinde hızlı derlenir, programlarınız az yer kaplar ve işlemci ile derleyici arasındaki veri hızı üst seviyededir.

 

Birçok dile göre ön ve üst seviye bir dildir fakat bazı dezavantajları bulunmaktadır. Altyapı olmadan sıfırdan öğrenilecek bir dil değildir. Zor ve zaman ister. Genel yapısı gereği bir tam program sunumunda diğer dillere nazaran daha fazla kod yazmış olursunuz, karışık bir yapıya sahiptir. Göz aşınması ve el alışkanlığı gerektirir.

 

 

Assembly Dili Nerelerde Kullanılır ?

Assembly dili nerelerde kullanılır ? - Assembly nasıl çalışır ? - Assembly dilinin çalışma mantığı nedir? Assembly ne işe yarar ?

Assembly Dili Nerelerde Kullanılır ? – Nasıl Çalışır ?

Öncelikle assembly ile bir çalışma yapacak iseniz, bu dilin çalışma mantığını bilmeniz lazım. Üstte de belirttiğim gibi işlemciye bağlı bir dildir. Programa yazarken, kullandığınız veya çalışacak olan bilgisayarın donanımsal özelliklerini bilmeniz gerekir. Aksi durumda ya hata alırsınız yada optimize etmeniz gerekir. İşlemcinin mikro kısımlarına yönelik derleyici aracılığı ile müdahale edebildiğiniz programların tam performans çalıştırabileceğiniz bir dil olarak. Birçok kullanıma sahiptir. Programlama dilleri olarak ne kadar üst seviye tanımlamak da anlaşılması ve çalıştırma mantığı fiziksel bir komut sistemi kontrol hissiyatıni size daha fazla veriyor.

 

Bilgisayarınızdaki her komut öncelikli olarak ram’ dan geçer. Verilen komutun ikili işlemlerden, derleyiciden mikroişlemci ile okunur. Az önce belirttiğimiz gibi makine, fiziksel kontrol kısaca makine dilinde bir program yazmak daha zordur. Bu sebepten komutlar ram’ den geçtiği sırada iki sisteme 0 ve 1 kümelerine dönüşür.

 

Assembly bize makine dilinde karşılığı verilecek şekilde kendi kuralları kütüphaneleri ve kod yapısı ile bize bu kolaylığı sağlar. Bu sayede assembly kurallarına göre yazmak bize sıfırdan makine dili yazmayı gerektirmez.

 

İşlemcide son bulan komutlar hiçbir şekilde farketmeksizin aynı boyutu boyutu ve hızı ele alır. Bellek kullanımları aynıdır.Birçok programı yazabilir, ve bu programlar diğer dillere göre daha az problem ve daha hızlı bir çalışma seçeneği sunacaktır.

 

Kısaca donanımsal ve özel her türlü programı yapmakta size olanak sağlar. Hızlı çalışır stabildir.

 

Bu yazımızda Assembly dilinin avantaj ve dezavantajlarından, nerelerde kullanıldığı ve nasıl çalıştığından bahsettik. Assembly dili Nerelerde Kullanılır sorusunun cevabı aslında birçok detaya daha yer verse de size özetlemek istedik. 


 

Assembly dili nerelerde kullanılır ? - Assembly nasıl çalışır ? - Assembly dilinin çalışma mantığı nedir? Assembly ne işe yarar ?